Какво е лечението на хроничната венозна болест?
Лечение на началните стадии на хронична венозна болест
Упражненията и компресивната терапия помагат при хроничната венозна болест. Моля, консултирайте се с лекар за специален съвет, съобразен с индивидуалното Ви състояние! Приложението на гел, който съдържа хепарин, също може да облекчи отока и болките в краката.
Лечение на повърхностните разширени вени
Има различни възможности за лечение: консервативни мерки (компресивни методи, упражнения, приложение на лекарства) и по-инвазивни мерки, като склеротерапия, оперативно и ендовенозно лечение.
След оперативно лечение на вените е полезно да се прилага Лиотон 1000®. Лиотон 1000® помага за премахване на отока и на следоперативните синини.
Консервативни мерки
Дискомфортът, причинен от повърхностните разширени вени, може да бъде намален чрез повдигане на краката и/или носене на еластични компресивни чорапи.
Склеротерапия
Склеротерапията е често срещано лечение на повърхностните вени тип „паяжина“ и на умерено разширените вени. С помощта на малка игла, във вената се инжектира специален разтвор (склерозиращ агент). В отговор вената склерозира, стените ѝ се слепват и постепенно съединителната тъкан се резорбира от организма и може да изчезне.
За да се ускори и улесни оздравителният процес, след склеротерапия, както и след други оперативни методи, трябва да се носят компресивни чорапи. Склеротерапията може да се извършва под ръководството на ултразвук.
Оперативно лечение
Стрипинг на вена: Оперативното отстраняване на повърхностните разширени вени с помощта на гъвкава сонда се нарича стрипинг (изтегляне). „Изтеглянето“ на увредените вени е стандартна интервенция и в зависимост от тежестта на състоянието се извършва извънболнично или стационарно на няколко етапа.
През разрез, направен под разширената вена, се въвежда гъвкава сонда, която захваща вената и я отстранява.
Амбулаторна флеботомия: Под местна упойка повърхностната разширена вена се издърпва през множество малки разрези, направени в кожата.
Ендовенозни процедури
Лазерно лечение: Днес лазерната терапия е съществена стъпка в лечението на венозни заболявания. Това е минимално инвазивна алтернатива на хирургичното премахване на повърхностните разширени вени. След местна упойка във вена сафена се въвежда фиброоптичен катетър, който излъчва фокусиран лазерен лъч. Този лъч изгаря вената отвътре и затваря нейния лумен.
Радио-честотна аблация: Функционира на същия принцип, но вместо лазерен лъч се използват високочестотни радио вълни.
Лечение на напреднала хронична венозна болест
Развитието на венозна язва при заболяванията на повърхностните вени представлява най-напредналият стадий. Пациентите са затруднени в ежедневните си дейности. Следователно терапевтичните цели при напредналата хронична венозна болест са:
- контролиране на симптомите
- подпомагане на заздравяването и предотвратяване на нови язви
- възстановяване на нормалната способност за движение
Лечението на болката и отока включва повдигане на крака над нивото на сърцето, използване на компресивни чорапи или превръзки и изпълняване на упражнения за подпомагане на венозното връщане.
Продължителните и по-тежки заболявания на повърхностните вени могат да доведат до язви в областта на глезените и да затруднят ежедневните дейности. Ключовите мерки за предотвратяване и заздравяване на язвите са намаляване на отока и подобряване на венозния кръвен поток. В повечето случаи зарастването на раните започва, след като се подобри кръвообращението в долните крайници.